HuSä

Najzelenšie fóra slovenského Internetu.

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]




Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 88 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia
Autor Správa

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
skor som myslel to ze svet je paralelne s nasim

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Dobrodruh
Obrázok používateľa

Založený: 08.08.2004
Príspevky: 100
Body: 5
Bydlisko: Warrington
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Keď definujeme fantasy patrí tam aj Duna ,alebo je to SF ,alebo je trochu z oboch. Hmm.

_________________
Moja česť je môj život.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 07.10.2004
Príspevky: 7236
Body: 121
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Laguna de Carsom napísal:
Keď definujeme fantasy patrí tam aj Duna ,alebo je to SF ,alebo je trochu z oboch. Hmm.
 ja by som povedal ze sci-fi

_________________
Blep


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Duna je urcite sf, to skor Starwars su diskutabilne, ale podla mna su ja te sf.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  


Ak chceme spojiť fantasy so stredovekom, kam potom zaradíme knihy ako je napríklad Čarodej zo Salemu Od Hohlbeina - K magickému realizmu  ???  :)

Fantasy diela majú jeden spoločný prvok : Mágiu - nech už je v akejkoľvek podobe, vždy je tam na ňu odkaz - aj keď niekedy len drobný, a preto treba definíciu fantasy žánru hľadať najme cez ňu (prajem odvážnym dobrodruhom veľa šťastia :) ).

Sci - Fi je niečo ceľkom iné, a pritom je tak podobné, napriek tomu má ale Sci - Fi oveľa širší záber - technika nie je taká zväzujúca ako klasické (najčastejšie používané) Fantasy schémy + možnosť existencie stoviek svetov s úplne iným spôsobom pravidiel a myslenia + pomerne realistické vízie budúcnosti - vo fantasy sa používajú väčšinou na hlavných miestach ľudia a ako pozadie stredovek. A Hlavne Sci - Fi je o najmenej sto rokov staršie (nemyslím prvopočiatky týchto žánrov - rozprávky, mýty, Guliverove cesty, atď.)

Spoločným, a najsilnejším znakom SF a F je moc "Príbehu" (aj toto treba dať do definície) -Tie sú podľa mňa najstaršou drogou ľudstva.

Zhrnutie príspevku: Neviem definovať fantasy, ale napísal som tu aspoň časť toho, čo si o tom všetkom myslím.


Hore
   

Dream
Obrázok používateľa

Založený: 23.07.2004
Príspevky: 4004
Body: 43
Bydlisko: Londyn

Neprítomný
historicka fantasy vs. mestska fantasy alebo podla vas idu ruka v ruke? aky mate nazor na ich prelinanie? ktora sa vam paci viac?
mno, podla mna je fantasy ohranicena casovo, teda historicky ani nie, ale urcite by nemala prekracovat hranice pritomnosti ani o kusok. Vtedy je to uz sci-fi. A tiez si nemyslim, ze do fantasy patria nejake technicke vymozenosti, ale to je asi jasne, no nie? Pochybujem ze sa taky siroky pojem da vobec definovat. Je to snad pribeh odohravajuci sa v casvom rozpeti od ... do..... a nakoniec z toho mate definiciu na 5 riadkov. Nic kratke a nic vystizne. Fantastiku treba citat a potom sa da pochopit o co ide. Fantasy je definovana v knihach, ktore mi vsetci tak radi citame, no nie? :wink:

_________________
There be the dragons.


Hore
 Profil Facebook  

Paladin
Obrázok používateľa

Založený: 24.12.2004
Príspevky: 441
Body: 5
Bydlisko: Kováčová

Neprítomný
mne sa pod pojem fantasy zmesti vela veci...napr aj grecke myty a baje. viem ze to zrejme nieje fantasy ale teoreticky by mohlo byt. magie je tam dost a priser ktore su v podstate vymyslene a tak.

ale podla mna je definicia fantasy asi takato: je to pribeh ktory sa odohrava v obdobi, ktore sa podoba stredoveku ale je to okorenene vselijakymi rasami a magiou.
mozno je to blbost......

_________________
SAD ponuka zajazdovu dopravu pre zahranicie, tuzemsko, za poznanim, za oddychom.


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Stredovek nebude smerodajny, nejak si odporujes, lebo antika neni stredovek.
Eposy sa vtedy pisali, a vlastne to co verejnost pozna je dielo Metamorfozy(myty) a eposy Ilias a Odysea. Z tade je vacsina mytickych pribehov co asi myslis.
edited: chybka

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
nage: Preco si myslis, ze fantasy nemoze prekrocit prah pritomnosti? S tym si dovolim nesuhlasit. A ak je ohranicena casovo, tak predsa aj historicky.


Hore
 Profil  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.12.2004
Príspevky: 184
Body: 5
Bydlisko: Zimohrad

Neprítomný
Nemôžem suhlasiť s tými sračkami a mrlami mesto z krásneho mramoru posadzane samými smaragdmy kde žijú samí bohatý a šťastný ľudia a kde aj žobrák sere zlato je proste pre mňa nechutný gýč [/img]

_________________
Valar morghulis, řekla hlasitě, jako by věděla, co znamenají.
Valar dohareis odpověděl a dotkl se dvěma prsty čela.
Samozřejmě že dostaneš svou kajutu.


Hore
 Profil  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Altharis: Ciastocne suhlasim. :ikonka16:

Mimochodom, Finrod, Duna je sci-fi, trosku diskutabilne, ale SW je ovela kontroverznejsie. Podla mna SW je viac fantasy. To som tu uz niekde spominal.


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
Riso :ikonka26: , si sa asi sekol si precitaj este raz co som napisal, ze duna je scifi a ze starwars su diskutabilne.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Bojovník
Obrázok používateľa

Založený: 27.12.2004
Príspevky: 184
Body: 5
Bydlisko: Zimohrad

Neprítomný
Prečo by mala byť duna len scifi ved keď je čiastočne starwars fantazi lebo je tam sila jediov no v dune su tiež tie schopnosti toho sestersrva alebo tak nejak.

_________________
Valar morghulis, řekla hlasitě, jako by věděla, co znamenají.
Valar dohareis odpověděl a dotkl se dvěma prsty čela.
Samozřejmě že dostaneš svou kajutu.


Hore
 Profil  

Old Elf
Obrázok používateľa

Založený: 04.10.2004
Príspevky: 2992
Body: 4
Bydlisko: UK
Pohlavie: Muž

Neprítomný
No to ano, ale sila jediov je proste cisto magicka, a sila Bene Geserit sa viaze ku koreniu. Ide o to keby neni korenie nemaju ani silu, a toto myslim je ten podstatny rozdiel. A starwars zacina tym ze sa to uz vlastne odohralo a v dune su zase odkazy na minulost a zlatu eru, co jest nasa terajsia sucasnost.

_________________
Život je nanič, ale na niečom sa zabaviť treba.
Live as if your were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.


Hore
 Profil ICQ  

Legenda
Obrázok používateľa

Založený: 29.11.2004
Príspevky: 1094
Body: 77

Neprítomný
Citácia:
Duna je urcite sf, to skor Starwars su diskutabilne, ale podla mna su ja te sf.

Citácia:
Mimochodom, Finrod, Duna je sci-fi, trosku diskutabilne, ale SW je ovela kontroverznejsie. Podla mna SW je viac fantasy. To som tu uz niekde spominal.

No ved to som myslel tak, ze Duna je sf a ze s tebou v tej veci suhlasim, aj ked to nie je 100%. No a potom som napisal, co si myslim o Star Wars. Inu ja som sa nesekol. :P


Hore
 Profil  
Zobraziť príspevky za obdobie posledných:  Usporiadať podľa  
Stôl uzamknutý Táto téma je zamknutá, nemôžete upravovať príspevky ani posielať ďalšie odpovede.  [ Počet príspevkov: 88 ]  Prejsť na stránku Predchádzajúca  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalšia

Všetky časy sú v UTC + 1 hodina [ letný čas ]


Kto je prítomný

Ľudia sediaci pri tomto stole: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.


Nemôžete zakladať nové témy pri tomto stole
Nemôžete odpovedať na témy pri tomto stole
Nemôžete upravovať svoje príspevky pri tomto stole
Nemôžete mazať svoje príspevky pri tomto stole

Hľadať:
Skočiť na:  
Little spaceships
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Karma MOD © 2007, 2009 m157y, modifications © 2010 Annun